איתור נזילה סמויה

אחת הבעיות הנפוצות במבנים היא בעיה הקשורה לסדק במערכת הצינורות או חדירת מים למבנה ומוכרת לכולנו בכינוי "נזילה". נזילה במבנה יכולה להתרחש במגוון סוגים, צורות וגדלים. נשמע הגיוני שנזילה תתרחש בבתים ישנים מאוד או רק בחדרי אמבטיה ושירותים, אך זה לא נכון בהכרח.

נזילה יכולה להתרחש גם בבתים חדשים, בבתי קרקע ובעיקר בבתי קומות, שם שוכנות מספר דירות בסמיכות והצנרת מרובה. מהם התנאים להיווצרותה של נזילה? במאמר הבא נלמד לזהות את סוגי הנזילות, אפשרויות הבדיקה והטיפול המתאים.

 

סוגי נזילות במבנים

לרוב, נזילה תתחיל בתוך מערכת האינסטלציה והצנרת שחבויים בין קירות ורצפות המבנה. כל מבנה מרושת צינורות, ולכן למצוא את מקור הנזילה עשוי להיות קשה מאוד. כאשר הנזילה מתחילה, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לאתר אותה. מתי מתחילים לאתר נזילה? לרוב, כאשר היא כבר מתפתחת; כשרואים ומגלים סימנים פיזיים למצב רטיבות כלשהו המתרחש באזור.

נזילה שלא ברור מה מקורה נקראת "נזילה סמויה" מכיוון שהנזילה היא סמויה (חבויה) בין כתלי הבית, קשה לאתר אותה ולטפל בה, משום שברוב המקרים יש צורך בשבירת רצפות, אריחים או קירות, ולכן רוצים לדייק באיתור לפני שניגשים להרס חלקי המבנה.

מה בעצם קורה כאשר מתרחשת נזילה?

שבר או סדק במערכת הצנרת עשוי לגרום להתפרצות מים ולנזילות בתוך הקירות או הרצפות. מדוע נזילה סמויה היא מסוכנת? המים שמטפטפים מתוך הצינור השבור או חדירת מי הגשמים עשויה להתרחש על פני תקופה ארוכה עד שמזהים את המקור, ולגרום לנזק רב למבנה, לצנרת וגם לרכוש.

כמו כן, מדובר בנזק כספי- חשבון מים נפוח שעשוי להגיע לידי בעל הדירה. על כל אלה – יש לפעול לאיתור נזילה סמויה מהר ככל הניתן. סיבות נפוצות לקיומה של נזילה:

 • חדירת מי גשמים או שאריות משקעים בעונת החורף
 • איטום או בנייה לקויים
 • בלאי והתיישנות של המבנה
 • שברים או סדקים במערכת האינסטלציה

מה יכול לעודד נזילה? עונת חורף גשומה וסוערת במיוחד, הכוללת חדירת מי גשמים לתוך הבית, כולל הגג והמרפסת. כמו כן, גם עריכת שיפוצים בבית עשויה לעודד נזילה כלשהי על ידי סדיקה בטעות של צנרת או התקנה לקוייה.

איך נפעל לאיתור נזילה סמויה באופן עצמאי?

ראשית, בתור בעלי נכס, מומלץ להיות קשובים ולבצע בדק בית כל תקופה מוגדרת באופן קבוע, על מנת לזהות כל מיני בעות ולטפל בהן בזמן. סימנים אפשריים שעשויים להעיד על היווצרות נזילה יכולים לכלול:

 • כתמי רטיבות בקירות, בתקרה, בריצוף או אפילו על ריהוט
 • ריח של עובש וטחב – כמו מעין ריקבון
 • טפטופי מים על הרצפה או מהתקרה
 • קילופים או סדקים בקירות
 • שעון מים עם מדד שונה מהרגיל
 • הבדלים בטמפרטורות באזורים מסוימים בבית (ברצפה למשל)
 • חשבון מים גבוה ושונה מהרגיל

האם יש דרך לבדיקה ואיתור נזילה סמויה באופן עצמאי?

התשובה היא כן. חושדים שיש נזילה במבנה בו אתם גרים? יש מספר פעולות אותן אפשר לבצע על מנת ולנסות להבין אם במבנה בו אתם גרים מתרחשת נזילה:

 • בדקו את צינורות המים שבתוך הבית בקפידה ונסו לאתר נזילה או טפטוף מהם כאשר הם סגורים – ברזים, מקלחונים, ניאגרות וכדומה.
 • סגרו את כל מקורות המים בדירה כמו ברזים, ניאגרות ובריכות. לאחר שכל מקורות המים סגורים ואינם פועלים, גשו לשעון המים ובדקו האם הוא ממשיך לעבוד. לא תמיד התזוזה היא נראית לעין, במקרה כזה מומלץ לצלם את השעון בלילה, ולהשוות את התמונה למצבו בבוקר.
 • פרקו חלקים ממקורות הצנרת בבית ובדקו האם יש טפטוף בתוכם (כגון הצינור מתחת לכיור וחלקי האסלה).
 • במידה ויש לכם גישה למבנה בצידו החיצוני – כדאי לערוך סיבוב ולבדוק כתמי רטיבות או טפטופים במקומות כמו גג, מרפסת, גינה, קומת קרקע ודפנות הקירות החיצוניים.
 • בדיקה פיזית של קירות וריצוף הבית לעומק – עברו חדר חדר, הזיזו רהיטים, מששו את הקירות וחפשו סימני רטיבות או לחות. בדקו במיוחד את חדרי האמבטיה והשירותים, והחדרים הסמוכים להם.
 • טיפ- נזילה לא מתרחשת רק בתקרה או בדופן החיצוני של הקיר, אלא גם ברצפה ומאחורי אריחים או רצפות.

הבדיקות שערכתם לא מציגות תוצאות חד משמעיות? עוקבים אחר פעילות חשודה של מונה המים ולא מצליחים לאתר את מקור הטפטוף? כמובן שישנם מקרים רבים בהם קשה לזהות נזילה שהיא סמויה, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה!

משי מערכות – מומחים לאיתור נזילה סמויה

משי מערכות מפעילה שירותי איתור וטיפול בנזילות במגוון איזורים ברחבי הארץ. החברה פועלת מאז 2011, וידועה בשירותיה המקצועיים הכוללים צוות מומחים מיומן ומנוסה. צוות המומחים שלנו אלוף באיתור נזילות סמויות במספר דרכים, וישמח לתת מענה לחשש שלכם ולהרגיע אתכם עם טיפול מסור. לנוחיותכם, משי מערכות מספקת גם שירותים נלווים של מגוון בעלי מקצוע, להשלמת הליך האיטום והטיפול.

איך ניגשים להליך איתור נזילה סמויה?

ישנן שלוש דרכים עיקריות בהן בעלי מקצוע נוקטים לאיתור נזילה סמויה במבנים. מכיוון שנזילה סמויה קשה מאוד לאיתור, אנו מציעים להשתמש בשלושה פיתוחים טכנולוגיים יעילים לאיתור נזילות: צילום טרמי, איתור תשתיות ואיתור בגז.

 • צילום טרמי– מכשיר צילום מתקדם העובד על בסיס חיישנים שמזהים הבדלים בטמפרטורות באופן מדויק מאוד ובכך לאתר נזילה בצנרות.
 • איתור תשתיות – במקרה זה בודקים תשתיות מים בעזרת ציוד העובד על תדרי רדיו: מחדירים לצנרת סיב מיוחד המחובר למקלט, ועוברים באמצעותו על תוואי הצנרת. בדיקה זו מתאימה גם לצנרת מים וגם לתשתיות ביוב.
 • איתור בגז– במסגרת בדיקה זו מחדירים תערובת של גז ובודקים את הצנרת בעזרת מכשיר ייעודי. אותו מכשיר מזהה את ריחו של הגז והתנדפות תערובת הגז ומסייע לאיתור תקלות.

מה חשוב לדעת באיתור נזילה סמויה?

איגדנו עבורכם מספר דברים שחייבים לדעת כאשר חושדים בקיום נזילה סמויה או מתמודדים עם הנזק כתוצאה ממנה:

 • מומלץ לבצע בדיקות תכופות בקירות הבית ובריהוט שעומד זמן רב באותו מיקום ומסתיר חלק מהמבנה.
 • יש לעקוב היטב אחר ההוראות לבדיקה עצמאית של בדיקת נזילה, ולהיות קשובים לכל שינוי קטן במערכות הצנרת בבית.
 • במידה ומאמציכם העלו חרס, אך אתם עדיין שמים לב לפעילות מונה מים חריגה או חשבון מים מנופח – פנו לאנשי מקצוע. בידי אנשי המקצוע קיימים כלים מגוונים לאיתור נזילה סמויה מבלי להרוס אריחים וקירות במבנה.

שירותי איתור נזילה סמויה והתאמת טיפול מתאים

נזק שיכול להיגרם כתוצאה מנזילה סמויה הוא משמעותי ביותר, מכיוון שללא טיפול, הנזילה מתגלה בשלב מתקדם ביותר, בו כבר נוצר נזק למבנה. על מנת לנסות לאתר את הנזילה בזמן סביר לטיפול, כדאי לקרוא לאיש מקצוע ברגע שעולה לכם כל חשד שהוא לרטיבות או נזילות במקום מגוריכם. אנשי המקצוע, כמו חברי הצוות במשי מערכות, מיומנים לבדיקת כל תרחיש ומצוידים בציוד מקצועי המסייע לאיתור נזילה סמויה.

לאחר שלב האיתור ואומדן הנזק של הנזילה, הצוות שלנו ישמח להעניק לכם את הטיפול המתאים ביותר למצב הנזק שלכם. הטיפול של משי מערכות אינו מסתיים רק באיתור ותיקון הנזילה – לרשותכם מאגר אנשי קשר שמבצעים תיקונים וטיפולים משלימים לנזק שאחרי תיקון הנזילה.